Florida School-Related Employee of the Year Program

2018


The following are the school-related employees of the year for each of Florida's school districts.

School District
School-Related Employee of the Year
School/Worksite
Position

Alachua
Roosevelt Hutchinson
Shell Elementary School
Custodian

Baker
Kim D. Green
Baker County District Office
Executive Secretary of Human Resources

Bay
Sylvester Jones
Rutherford High School
ISS Coordinator and Head Boys Track and Field Coach

Brevard
Dinah Kramer
Human Resources
Senior Human Resource Partner

Broward
Terri Cianelli
Seminole Middle School
Secretary II

Calhoun
Debra K. Abner-Jones
Blountstown Elementary School
Health Aide

Charlotte
Lisa J. Fleeman
Charlotte Harbor Center School
Administrative Assistant

Citrus
Karen Meehan
Citrus Springs Middle School
ESE Paraprofessional

Clay
Stephanie Melton
W.E. Cherry Elementary Schol
ESE Behavioral Health Assistant

Collier
Scott Galloway
Avalon Elementary School
Facility Manager

Columbia
Kate Tyre
Lake City Middle School
Clerk Typist

Dade
Jermaine F. Green
Jose De Diego Middle School
Paraprofessional Behavioral HQP

DeSoto
Johnny L. Jackson
Desoto County Administration Compound
Graphic Specialist

Dixie
Jenny Mikell
Old Town Elementary School
Secretary

Duval
Michael Jones
Westview K-8 School
ESE Paraprofessional

Escambia
Kelli Knight
W.J. Woodham Middle School
Teacher Assistant Specialist

Flagler
Ariana Perez
Flagler County Schools District Office
Office Specialist for the Office of Student and Community Engagement

Florida Atlantic University School District
Eliane Mattos
A.D. Henderson University School
Media Center Assistant

Florida Department of Corrections
Angela S. Wells
Charlotte Correctional Institution
Teacher Aide

Florida School for the Deaf and the Blind
Farrah Selleck
Florida School for the Deaf and the Blind
Administrative Assistant

Florida Virtual School
Amanda Tabor
Florida Virtual School
Family Engagement Specialist

Franklin
 
Franklin County School
Food Service

Gadsden
Shandra Leshell Wright
Greensboro Elementary School
Pre-Kindergarten Paraprofessional

Gilchrist
Kaylee Crawford Beauchamp
Trenton Middle-High School
Paraprofessional

Gulf
Cynthia J. Rich
Port St. Joe Elementary School
Administrative Secretary

Hamilton
Phillip M. Jackson
Hamilton County High School
Supervisor of Custodians

Hardee
Sylvia Outley
Hardee Junior High School
ESE Paraprofessional

Hendry
Peggy Rudd
Clewiston Sub Office
Clerk/Typist

Hernando
Donna Loughran
Fox Chapel Middle School
Secretary II

Highlands
Brittany Phypers
Lake Placid Middle School
ESE Resource Paraprofessional

Hillsborough
Miriam Velez
Dover Elementary School
Bilingual Spanish Aide

Indian River
Jillian Brothers
Fellsmere Elementary School
Head Custodian

Jackson
Kristopher Taylor Sampson
Jackson County Early Childhood Center
Early Childhood Assistant II

Jefferson
Nicky Seaton
Jefferson K-12 Somerset School
Elementary School Registrar

Lafayette
Jenene Starling
Lafayette Elementary School
Physical Education Paraprofessional

Lake
Michelle Ann Rosenbaum
Lake County Transportation Department
Clerical Assistant II

 

 


Lee
Kevin Nobles
Veterans Park Academy of the Arts
Educational Paraprofessional

Leon
Corey Young
DeSoto Trail Elementary School
Lead Custodian

Madison
Freddie Lee Williams
Madison County Central School
Head Custodian

Manatee
Marie Mueller
Onceo Elementary School
Lab Manager

Marion
Ruby Cox
Reddick-Collier Elementary School
Instructional Paraprofessional

Martin
Christine Cole
Citrus Grove Elementary School
Food and Nutrition Service Manager

Monroe
Effie Jackson
Horace O’Bryant School
Food Service Manager

Nassau
Christine Frahm
Fernandina Beach High School
Administrative Data Entry Operator

Okaloosa
Karen Carroll
Bay Area Office
ESE Bookkeeper and Record Secretary

Okeechobee
Jamie Bigford
Seminole Elementary School
Food Service Manager

Orange
Christina Pretorius
Lake Sybelia Elementary School
Educational Paraprofessional

Osceola
Moses Junior Younassoghlou
Osceola County Maintenance Department
Building Automation System Specialist

Palm Beach
Antoinette Ingraham-Rolle
Congress Middle School
Administrative Assistant

Pasco
Pamela Paone
Achieve Center of Pasco
Instructional Assistant

Pinellas
Debra Canning
Office of Strategic Partnerships
21st Century Community Liaison

Polk
Margie Foreman
James E. Stephens Elementary School
Licensed Practical Nurse

Putnam
Alice M. Keith
William D. Moseley Elementary School
Paraprofessional

Santa Rosa
Patricia M. Deem
Pace High School
Paraprofessional

Sarasota
Sarah Woods
Gulf Gate Elementary School
Food and Nutrition Manager

Seminole
Tina McClory
Goldsboro Elementary School
Paraprofessional

St. Johns
Miriam Testasecca
School Board and Superintendent’s Office
Executive Secretary

St. Lucie
Adela DellaCroce
Treasure Coast High School
11th Grade School Clerk

Sumter
Tammy Skipper
South Sumter Middle School
Food Service Manager

Suwannee
Stephanie Williams
Suwannee Primary School
ESE Self-Contained Paraprofessional

Taylor
Liddie Davis
Big Bend Technical College
Career and Technical Education Lab Assistant

Union
Huldah Webster
Lake Butler Elementary School
Custodian

Volusia
Marian Ridgeway
Volusia County Facilities Services
Real Estate Specialist

Wakulla
Rhonda Sue Stevens
Wakulla County Schools Districts Office
Administrative Secretary II

Walton
S. Renee Patrick
Walton High School
ESE Paraprofessional

Washington
Jessica Vallejos
Kate M. Smith Elementary School
ELL Interpreter