Florida School-Related Employee of the Year Program

2016


The following are the school-related employees of the year for each of Florida's school districts, including the Florida School for the Deaf and the Blind and Florida Virtual School.

School District
School-Related Employee of the Year
School/Worksite
Position

Alachua
Angela Wright
Hawthorne Middle/High School
Computer Lab Proctor

Baker
Amy Sapp
Baker County School District Superintendent’s Office
Executive Secretary to the Superintendent and School Board

Bay
Mechelle Grady
Springfield Elementary School
ESE and VE Instructional Paraprofessional

Bradford
Donna Rene’ Spriggle
Bradford Middle School
ESE Paraprofessional

Brevard
Cindy M. Schutz
Atlantis Elementary School
Media Assistant

Broward
Kenyatta D. Medlock
Whiddon-Rogers Education Center
Community Liaison

Calhoun
Marilyn Vincent
Blountstown High School
Media Aide

Charlotte
Linda F. Tucker
Charlotte County Public Schools Families First
Administrative Assistant to the Homeless Education Project

Citrus
Jennifer Woods
Lecanto Primary School
Technology Aide

Clay
John C. Davis
W.E. Cherry Elementary School
Computer Lab Assistant

Collier
Did not participate in the program

Columbia
Rhonda Crews
Pinemount Elementary School
Custodian

DeSoto
Perla M. Barajas
Family Service Center
Testing Specialist

Dixie
Did not participate in the program

Duval
Susan Barnhill
Neptune Beach Elementary School
Office Clerk

Escambia
Jo Anne Mayo Baerresen
Holm Elementary School
Administrative School Secretary 2

Flagler
DeAndre Harris
Indian Trails Middle School
Paraprofessional

Florida A&M University
Did not participate in the program

Florida Atlantic University
Did not participate in the program

Florida Department of Corrections
Did not participate in the program

Florida School for the Deaf and the Blind
Mary K. Stalcup
Florida School for the Deaf and the Blind
Administrative Assistant 2

Florida Virtual School
Tennille Dain
Florida Virtual School
Support Representative for Academic Integrity

Gadsden
Vira M. Wynn
Chattahoochee Elementary School
ESE Paraprofessional

Gilchrist
Janet C. Johnson
Bell High School
Librarian

Glades
Josephine Lopez
Moore Haven Elementary School
ELL Teacher Aide

Gulf
Chelsey Ardire
Wewahitchka High School
Paraprofessional

Hamilton
Julia Cooper
Hamilton County School District Office
Administrative Assistant to Personnel

Hardee
Margarita Calzada
Zolfo Springs Elementary School
ESOL Paraprofessional

Hendry
William E. Murray
LaBelle Maintenance Department
Master Maintenance

Hernando
Jacqueline M. Mays
Moton Elementary School
Title One Computer Lab Manager

Highlands
Quintana Neely
Avon Park High School
Front Desk Paraprofessional

Hillsborough
Wayne Moore
Just Elementary School
Security Officer 2

Indian River
Elaine Dobson
Sebastian Elementary School
School Health Assistant

Jackson
Joyce Williams
District Office
Administrative Secretary

Jefferson
Nicky Nichole Seaton
Jefferson Elementary School
Paraprofessional

Lafayette
Donna Clingan
Lafayette Elementary School
ESE Paraprofessional

Lake
Bonnie Lee Pederson
Umatilla High School
Media Clerk

Lee
Migdalia Cruz
Harns Marsh Elementary School
Parent Involvement Specialist

Leon
Veronica Reynolds
Hartsfield Elementary School
School Financial Accountant 2

Levy
Tiffany H. Roberts
Levy County School Board Transportation
Bus Driver

Liberty
Mary C. Peddie
Liberty Education Administration Complex
Fiscal Assistant/Property Manager

Madison
Kathy S. Smith
Madison County School District Office
Administrative Assistant, Federal Programs

Manatee
Cheryl A. Smith
Virgil Mills Elementary School
Clerical Secretary

Marion
Abel Garcia
Reddick-Collier Elementary School
ESOL Paraprofessional

Martin
Vanessa Molina-Council
Citrus Grove Elementary School
ELL Paraprofessional

Monroe
Janene Sawyer
Maintenance Department
Office Manager

Nassau
Candace Ritsma
Yulee Middle School
Secretary/Bookkeeper

Okaloosa
Juanita Payne-Galbreath
Crestview High School
ESE Paraprofessional

Okeechobee
Linda S. Holmes
District Office – Payroll and Benefits Department
District Office Bookkeeper

Orange
Maria Spegal
Timber Creek High School
Media Clerk 2

Osceola
Alberto “Tico” Justiniano
Narcoossee Elementary School
Head Custodian

Palm Beach
Glorene Jacobs
Coral Reef Elementary School
Confidential Secretary

Pasco
Bruno A. Buonsanto
Gulf High School
Student Discipline/Athletic Director

Pinellas
Jeffrey S. Redett
Ponce de Leon Elementary School
Head Plant Operator

Polk
Maria Gomez
Bartow Senior High School
ESOL Paraprofessional

Putnam
Marilyn Johnson
James A. Long Elementary School
Head Custodian

Santa Rosa
Marcia Jena’ Lowry
W.H. Rhodes Elementary School
Paraprofessional

Sarasota
Betsy M. Hooper
Pupil Support Services/State and Federal Projects/ESOL
Administrative Assistant 3/Bookkeeper

Seminole
Ramon Arce-Ramos
Lake Brantley High School
Custodian

St. Johns
Richard M. Testasecca
St. Johns Technical High School
ESE Paraprofessional

St. Lucie
Charles Pilson
Manatee Academy K-8
Behavior Intervention Classroom Monitor

Sumter
Eartha Taylor
Wildwood Elementary School
ESE Paraprofessional

Suwannee
Virginia “Ginny” Crews
Riveroak Technical College
Paraprofessional

Taylor
Rosa Marie Harris
Taylor Technical Institute
Custodian

Union
Lola R. Lacy
Union County High School
Paraprofessional

Volusia
Carrie Fiorica
Sunrise Elementary School
Office Specialist 3

Wakulla
Lynn Sellers
Medart Elementary School
Food Service Worker

Walton
Did not participate in this program

Washington
Derick Balkcom
Roulhac Middle School
Paraprofessional